Novinky pro laiky

Bez cigaret lépe ochráníte svá střeva

Lidé, kteří chtějí snížit riziko rakoviny tlustého střeva, by měli změnit svůj životní styl – a to zejména ve třech sférách: cvičení, dieta a konzumace cigaret a alkoholu. Jednoznačně to potvrzuje jednoznačně nejnovější studie, která analyzovala výsledky dosavadních výzkumů v této oblasti.

V roce 2007 získal Světový fond pro výzkum rakoviny přesvědčivé důkazy o tom, že obezita, velká spotřeba červeného masa a konzumace alkoholu přispívají ke vzniku tohoto onemocnění. V posledních letech se potvrdilo, že stejně rizikovými faktory jsou i kouření a cukrovka (diabetes mellitus 2. typu).

Riziková cukrovka a nadváha

Cukrovka 2. typu je úzce spojena s nadváhou. Obojímu se dá přitom předejít zdravou, správně volenou stravou v kombinaci s tělesnou aktivitou. Redukcí hmotnosti mnohdy dochází i k normalizaci stavu krevního cukru (glykemie) a pacienti nemusejí poté ani brát léky na jeho úpravu.

Pití alkoholu a kouření – vražedná kombinace

Skoncování s pitím alkoholu a stop kouření se jeví jako nejvýznamnější potřebná změna životního stylu. „Lidé, kteří si denně dopřávají jednu a více skleniček alkoholu, jsou ve srovnání s abstinenty a mírnými pijáky až o 60 procent ohroženější rakovinou tlustého střeva,“ varuje Dr. Rachel R. Huxleyová z ústavu George Institute for International Health v australském Sydney.

Naděje i pro dědičné typy rakoviny tlustého střeva

Podle Dr. Rachel R. Huxleyové je rakovina tlustého střeva z velké části nemocí životního stylu, a když se pacient zbaví svých zlozvyků, výrazně sníží riziko jejího vzniku. To platí pro každého, překvapivě i pro ty, kteří mají tuto zhoubnou nemoc v rodinné anamnéze.

Správný životní styl podstatně snižuje riziko onemocnění

Klíčovým posláním je zjištění výzkumu, že kolorektální karcinom (rakovina tlustého střeva) je onemocnění nejen těla, ale především životního stylu. Proto je velkou nadějí, že se dá upravit „zdravějším“ chováním člověka. Mezi zásadní opatření patří dodržování všech 4 podmínek: omezení pití alkoholu, zanechání kouření, dieta (s omezením konzumace červeného a průmyslově zpracovaného masa – uzeniny, salámy a podobně), provozování pravidelné pohybové aktivity.

Vrtá vám to hlavou a nevíte, jak začít? Poraďte se se svým obvodním lékařem, jak máte postupovat. Dnes v mnoha městech existují i poradny pro zdravý životní styl. Jestliže jste obézní, rady vám jistě poskytnou v nejbližší specializované obezitologické ambulanci, a pokud máte cukrovku, obraťte se s důvěrou na svého diabetologa. Nikdy není pozdě začít.

(jnl)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha