Novinky pro laiky

Víte, co je Hemokult? Měli byste

Přestože zdravý životní styl zvyšuje naše šance na pevné zdraví a vysoký věk, nikdo nám nezaručí, že hromady ovoce a zeleniny nebo pravidelný pohyb nás skutečně ochrání ode všech nemocí a neduhů. Smutná pravda je taková, že čím jsme starší, tím pravděpodobněji budeme nemocní; a velkou roli tu hrají i naše geny. Zhoubný nádor tlustého střeva není výjimkou, může postihnout každého. Proto je potřeba být bdělý.

Co je to screening

Screening je každá metoda a každé vyšetření, kterým dokážeme celkem jednoduše a levně vyšetřit velké množství lidí. I u těch zdánlivě zdravých tak můžeme objevit vážné onemocnění nebo jeho zárodek, na příklad počínající nádor tlustého střeva. Screening je tak důležitý proto, že se provádí u všech lidí bez rozdílu, ať se cítí nemocní, nebo zdraví jako ryba. Screeningové vyšetření tudíž dokáže odhalit onemocnění ještě v počátečním stadiu, kdy nezpůsobuje žádné potíže, ale zato se dá poměrně dobře léčit.

Také v případě rakoviny tlustého střeva (neboli kolorektálního karcinomu) má screening právě tuto důležitou funkci. Malý nádor ve střevě nezpůsobuje svému nositeli žádné potíže, ale přesto je velmi nebezpečný. I poměrně malý nádor již může zakládat metastázy (nové dceřiné nádory ve vzdálených tkáních), a jakmile dosáhne určité velikosti, není ho již možné operovat, což značně snižuje šance na vyléčení. Na druhou stranu malý nádor zjištěný v úplném počátku pomocí screeningového vyšetření je možné snadno operačně odstranit a nemusí po sobě zanechat žádné další následky.

Pravidelné vyšetření od padesáti let

Počínající rakovinu tlustého střeva můžeme zjistit pomocí jednoduchého testu na takzvané okultní krvácení. I malý nádor ve střevě se totiž svým povrchem liší od okolní sliznice a často při průchodu stolice nepatrně krvácí. Krvácení je tak malé, že ho prostým okem nezpozorujeme, avšak drobné zbytky krve je možné prokázat ve vzorku stolice pomocí speciálního testu.

Test na okultní krvácení (neboli "Hemokult") s vysokou spolehlivostí prokáže i malý počínající nádor v tlustém střevě a muži i ženy ve věku nad padesát let by toto vyšetření měli podstupovat pravidelně jednou ročně, nebo alespoň jednou za dva roky.

Genetické "vlohy" se projeví výskytem nádoru v rodině

Ještě opatrnější by měli být všichni ti, v jejichž rodině se rakovina tlustého střeva již vícekrát vyskytla a kteří mají k tomuto typu nádoru pravděpodobně genetické předpoklady. Tito lidé by měli být pravidelně vyšetřováni ještě před padesátým rokem věku, a to nejenom vyšetřením Hemokult, ale například i pomocí koloskopie.

(vek)

Zdroj: www.csgh.infoarchiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den, jsem muž, je mi 21 let a měl bych dotaz ohledně mé stolice.

odpověď: Dobrý den, myslím si , že nádorem střev netrpíte. Změny stolice mohou být dány zmenou stravy, stresem, rozdílnám množstvím v příjmu tekutiny. To že, netrpíte průjmy, není krev ve stolici, občas je stolice normální délky a šíře, pak je nád ...

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!