jste zde: LaikKolonoskopie

Kolonoskopie

Kolonoskopie nebo také koloskopie je endoskopická vyšetřovací a léčebná metoda. Pomocí zvláštní ohebné trubice umožňuje lékaři nahlédnout dovnitř dolní části trávicího ústrojí – konečníku a tlustého střeva. Díky své schopnosti přesněji a úplně zobrazit vnitřek tlustého střeva dnes kolonoskopie již významně nahrazuje dříve často používané rentgenologické vyšetření (irrigografie). Vyšetření obvykle provádějí chirurgické nebo specializované proktologické ambulance v okresních a krajských nemocnicích. Koloskopie odhalí změny sliznice tlustého střeva ukazující na zánět nebo nádor. Díky zvláštnímu pracovnímu kanálu v přístroji a speciálním miniaturním kleštím umožňuje odběr vzorků tkáně. Používá se i k terapii. Pomocí zvláštních kleští lze přímo při vyšetření odstranit drobné nádorky střeva (polypy). Včasná diagnóza slizničních změn a nádorů umožní dřívější zahájení léčby.

Kolonoskop

Kolonoskop je přístroj vzhledu silnější hadice. Na jednom konci přístroje je obvykle okulár, kterým lékař vyšetřuje. Některé endoskopické systémy umožňují přenos obrazu na barevný monitor a videozáznam vyšetření, takže lékař sleduje vyšetření na monitoru.

Kromě okuláru obsahuje konec v rukou lékaře ovládací zřízení na regulaci zakřivení a otáčení přístroje. Samotná hadice obsahuje vedle optických vláken ještě světlovod přivádějící studené světlo, pracovní kanál a kanálky na oplachování vodou a napouštění vzduchu. Vzduch při vyšetření proudí přístrojem do střeva a roztahuje jeho stěny.

Na druhé straně přístroje, určené k zavedení do těla, je objektiv a vyústění kanálů. Pracovní kanál slouží k zavedení speciálních miniaturních nástrojů.

Před vyšetřením

Vyšetření předchází zvláštní příprava. Jejím cílem je dokonalé vyčištění střeva. Konkrétní postup přípravy na koloskopii se liší podle pracoviště. Poslední jídlo před vyšetřením byste měli sníst v poledne den před vyšetřením. Potom můžete pouze pít. Užijete předepsanou dávku projímadla a budete se postupně vyprazdňovat.

Jak vyšetření probíhá

Před vyšetřením si podle pokynů sestry odložíte v kabince a položíte se na levý bok na vyšetřovací stůl. Před výkonem obvykle dostanete injekci, která omezí vnímání nepříjemných pocitů. Lékař zavede konečníkem do střeva ohebnou hadici. Při zavádění asistuje sestra, která občasným zatlačením na břišní stěnu pomáhá posunu přístroje ve střevě, které se roztahuje malým množstvím vzduchu z přístroje. Je to důležité pro zajištění dobré viditelnosti. Rozpínající se střevo může navodit nepříjemné pocity. Při koloskopii může lékař odebrat vzorky tkáně nebo odstranit polypy. Tento úkon ani neucítíte. Vyšetření trvá zhruba 20 minut. Po vytažení přístroje zůstanete ještě nějakou dobu klidně ležet. Výsledek vyšetření Vám sdělí lékař okamžitě po výkonu. V případě, že provedl odběry vzorků tkáně, trvá jejich vyhodnocení asi 1 týden.

Odejít můžete po konzultaci s lékařem. Vzhledem k uklidňující injekci, jejíž účinek přetrvává, nesmíte řídit motorové vozidlo. V případě, že lékař odstranil polypy, budete poučeni o možných komplikacích a dostanete doporučení na dietní opatření pro následující den. Po tomto zákroku je nejvhodnější kašovitá strava. V některých zařízeních se plánované odstranění polypů provádí za krátkodobé hospitalizace.

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta