Mýty o rakovině střeva

Vzhledem k tomu, jak častým onemocněním je rakovina tlustého střeva právě v naší republice, by se zdálo, že o ní musíme vědět již téměř vše. Bohužel, o většinu chorob se začneme zajímat až tehdy, pokud nás začnou reálně ohrožovat. Přitom právě znalosti a z nich vyplývající důkladná prevence nám může pomoci se nádorovému onemocnění vyhnout.

Základem je včasná diagnóza

Většina případů rakoviny tlustého střeva by byla lépe léčitelná, kdyby se na ně přišlo včas. A včasná diagnóza je právě u tohoto typu rakoviny poměrně jednoduchá. Stačí jen na ni myslet a nezanedbat screeningová vyšetření – konkrétně vyšetření stolice na skryté krvácení a v odůvodněných případech kolonoskopické vyšetření. A právě to je také opředeno několika nezaslouženými mýty.

První mýtus: rakovinou tlustého střeva onemocní hlavně muži

Přestože ženy mají na první pohled tendenci stravovat se zdravěji a jíst více ovoce a zeleniny, rakovina tlustého střeva hrozí všem stejně. Ani ženy si nemohou dovolit zanedbat včasná screeningová vyšetření.

Druhý mýtus: cítím se úplně zdráv, nemohu mít rakovinu

V počátečním stadiu nemá rakovina tlustého střeva naprosto žádné příznaky. Rozpoznat ji včas dokáže pouze screeningové vyšetření na skryté krvácení do stolice nebo kolonoskopie.

Třetí mýtus: příprava na kolonoskopii je složitá a nepříjemná

Příprava na kolonoskopii zahrnuje vyčištění střeva pomocí projímavých roztoků a třídenní bezezbytkovou dietu. Tyto procedury mohou být náročné pro ležící pacienty nebo pacienty s jiným závažným onemocněním, zdravý člověk však přípravu na kolonoskopii v naprosté většině případů zvládá bez obtíží.

Čtvrtý mýtus: kolonoskopie je velmi nepříjemné vyšetření

Pravdou je, že pacienti, kteří toto vyšetření musí z jakéhokoli důvodu podstupovat častěji, ho nevnímají hůře než například zubní prohlídku. Hlavní roli zde hraje zvyk. Samotné vyšetření zabere 15 až 30 minut a nepříjemné pocity či případnou bolest lze zmírnit sedativy.

Pátý mýtus: kolonoskopie je jediný způsob, jak zjistit rakovinu tlustého střeva

Jako screeningové vyšetření se plošně používá nikoli kolonoskopie, ale test na skryté krvácení do stolice. Pouze v případech, kdy je podezření na rakovinu větší, je vhodné podstoupit kolonoskopické vyšetření.

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci