Mýty o rakovině střeva

Vzhledem k tomu, jak častým onemocněním je rakovina tlustého střeva právě v naší republice, by se zdálo, že o ní musíme vědět již téměř vše. Bohužel, o většinu chorob se začneme zajímat až tehdy, pokud nás začnou reálně ohrožovat. Přitom právě znalosti a z nich vyplývající důkladná prevence nám může pomoci se nádorovému onemocnění vyhnout.

Základem je včasná diagnóza

Většina případů rakoviny tlustého střeva by byla lépe léčitelná, kdyby se na ně přišlo včas. A včasná diagnóza je právě u tohoto typu rakoviny poměrně jednoduchá. Stačí jen na ni myslet a nezanedbat screeningová vyšetření – konkrétně vyšetření stolice na skryté krvácení a v odůvodněných případech kolonoskopické vyšetření. A právě to je také opředeno několika nezaslouženými mýty.

První mýtus: rakovinou tlustého střeva onemocní hlavně muži

Přestože ženy mají na první pohled tendenci stravovat se zdravěji a jíst více ovoce a zeleniny, rakovina tlustého střeva hrozí všem stejně. Ani ženy si nemohou dovolit zanedbat včasná screeningová vyšetření.

Druhý mýtus: cítím se úplně zdráv, nemohu mít rakovinu

V počátečním stadiu nemá rakovina tlustého střeva naprosto žádné příznaky. Rozpoznat ji včas dokáže pouze screeningové vyšetření na skryté krvácení do stolice nebo kolonoskopie.

Třetí mýtus: příprava na kolonoskopii je složitá a nepříjemná

Příprava na kolonoskopii zahrnuje vyčištění střeva pomocí projímavých roztoků a třídenní bezezbytkovou dietu. Tyto procedury mohou být náročné pro ležící pacienty nebo pacienty s jiným závažným onemocněním, zdravý člověk však přípravu na kolonoskopii v naprosté většině případů zvládá bez obtíží.

Čtvrtý mýtus: kolonoskopie je velmi nepříjemné vyšetření

Pravdou je, že pacienti, kteří toto vyšetření musí z jakéhokoli důvodu podstupovat častěji, ho nevnímají hůře než například zubní prohlídku. Hlavní roli zde hraje zvyk. Samotné vyšetření zabere 15 až 30 minut a nepříjemné pocity či případnou bolest lze zmírnit sedativy.

Pátý mýtus: kolonoskopie je jediný způsob, jak zjistit rakovinu tlustého střeva

Jako screeningové vyšetření se plošně používá nikoli kolonoskopie, ale test na skryté krvácení do stolice. Pouze v případech, kdy je podezření na rakovinu větší, je vhodné podstoupit kolonoskopické vyšetření.

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den, jsem muž, je mi 21 let a měl bych dotaz ohledně mé stolice.

odpověď: Dobrý den, myslím si , že nádorem střev netrpíte. Změny stolice mohou být dány zmenou stravy, stresem, rozdílnám množstvím v příjmu tekutiny. To že, netrpíte průjmy, není krev ve stolici, občas je stolice normální délky a šíře, pak je nád ...

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba