Novinky pro pacienty

I bez konečníku lze důstojně žít

Nádory konečníku jsou v mnohém podobné nádorům tlustého střeva a stejně jako tam může nastat situace, kdy je kvůli odstranění nádoru potřeba přerušit konečník nebo řitní svěrač. Normální vyprazdňování již není možné a je nutné zavést kolostomii. Na druhou stranu, žít normální život bez konečníku a s kolostomií možné je.

Kdy je nutná kolostomie?

Umělý vývod střeva neboli kolostomie není při léčbě nádorů konečníku nutná vždy. Pokud se však nádor nachází příliš blízko řitního otvoru, je při operaci nezbytné narušit svěrač konečníku. Nefunkční svěrač pak znamená nechtěný únik stolice a v takovém případě je vytvoření kolostomie tím nejlepším řešením, které může zachovat kvalitu života pacienta.

S kolostomií se dá žít normální život

Na skutečnost, že stolice je zachycována do speciálního sáčku umístěného na břiše, si člověk jistě musí nějakou dobu zvykat. Není to však důvod, aby se mu zhroutil jeho svět nebo od základů změnil dosavadní život. I bez konečníku se dá žít, a to téměř stejným způsobem, jakým jste žili s ním. Pro začátek, než se s novou situací sžijete, vám může pomoci několik základních rad:

  • Nemusí vás trápit, že zpočátku, v prvních týdnech po operaci, mění stomie svůj tvar a velikost. Nějakou dobu trvá, než zmizí pooperační otok a než se podoba stomie definitivně ustálí.
  • Nebojte se, že stomie bude už po celý život v centru vaší pozornosti a všechno se bude točit jen okolo ní. Až se naučíte řešit běžné problémy spojené s ošetřováním stomie a získáte praxi a zručnost, bude pro vás život s ní naprosto přirozený a rozhodně vám zbude čas i myšlenky také na jiné věci.
  • Zaměřte se na zdravou výživu a pozorujte, které druhy potravin můžete jíst bez obtíží a které jsou naopak problémové. Nebojte se však experimentovat – také problémové potraviny si můžete občas dopřát, pokud na ně máte chuť.
  • Pokud se při péči o stomii setkáte s problémem, nebojte se navštívit svou stomasestru a potíž vyřešit. Na trhu je dnes k dispozici široký výběr stomických pomůcek, takže každý by měl být schopen nalézt pro sebe optimální řešení.

Uvědomte si, že nejste sami, kdo má stomii. Na druhou stranu nejste povinni se s tím nikomu svěřovat a o stomii mohou vědět jen ti, které si vyberete. Až se se stomií trochu sžijete, nebude pro vás těžké nosit ji a starat se o ni s jistotou a nenápadně.

(vek)

Zdroj:
www.cancer.gov
www.ilco.cz



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma