Novinky pro pacienty

I s rakovinou střev lze žít aktivně

Nejvíce šancí v úspěšné léčbě kolorektálního karcinomu nabízí operace tlustého střeva s obvykle dočasnou nebo i trvalou kolostomií (to platí zejména pro nádor konečníku). Stomie je vývod dutého orgánu na stěnu břišní, kde je připevněn speciální vyměnitelný sáček. Někdy se chirurgům podaří propojit zdravé konce střeva hned, tudíž stomii není třeba zavádět. V mnohých případech je však stomie dočasným řešením, než se operovaná část střeva dobře zahojí. Jak se s takovou situací vypořádat, aniž bychom se museli vzdát své práce, koníčků a společných aktivit s přáteli, kteří o naší stomii ještě nevědí?

Se stomií neklesejte na mysli

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že se svým problémem nejste určitě sami, existuje řada podobných nebo i zcela odlišných onemocnění vyžadujících zavedení stomie. Své starosti můžete vzájemně konzultovat v internetových fórech a ve spolcích, které tyto pacienty sdružují. Kolorektální karcinom se operuje ve fázi, kdy ještě nejsou ve vašem organismu metastázy. Proto se člověk po výkonu považuje za relativně vyléčeného a může se vracet ke svým původním činnostem, a to i se stomií. Musí ale zároveň chodit na preventivní kontroly, aby se případný návrat nádoru včas podchytil. Někteří lidé mají to štěstí, že se nádoru zbavili jednou provždy. I vy můžete být mezi nimi, důležité je neztratit své rodinné zázemí a najít podporu i u přátel a kolegů v práci.

Jak informovat své okolí?

Samozřejmě že asi nebudete o svém hendikepu vykládat lidem na potkání, zároveň je však lepší říci o tom své rodině a nejbližším přátelům, o kterých víte, že od nich můžete očekávat podporu. Vhodné je o tom přiměřeně informovat i malé děti nebo vnoučata. Ty jsou většinou bezprostřední a ve stomii vůbec nebudou vidět problém, naopak vás budou považovat za výjimečného.

Návrat do práce je obvykle spojený s obavami, zda stomii zatajovat, nebo zda o ní otevřeně hovořit. První možnost je hodně stresující, navíc se mohou přihodit některé nehody vyvolávající pro obě strany nečekaně nepříjemné situace. Proto je lepší, aby o tom váš nadřízený a případně i lidé, se kterými celý den pracujete, věděli a mohli vám také vytvořit lepší pracovní podmínky. Někdy je například nezbytná změna pracovní pozice, přestávek apod., v čemž by vám měl váš zaměstnavatel vyjít vstříc.

Důležité je, aby se člověk s novou situací vyrovnal co nejdříve, zvládl úspěšně péči o svou stomii za pomocí stomasestry a dnes už velmi moderních pomůcek a snažil se aktivně vrátit do normálního života.

pum

zdroj:
www.ilco.cz
www.linkos.cz



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba