Novinky pro pacienty

Léčba nádoru střev aneb Musí vždy dojít k operaci?

Operace jsou nepříjemné, zatěžující a v některých případech mohou být i riskantní, pro lidi s rakovinou tlustého střeva je však chirurgický zákrok většinou tím nejlepším řešením. Snad s výjimkou některých typů nádorů, které jsou velmi malé a objevíme je dostatečně včas.

Operaci se můžete vyhnout důkladnou prevencí

Pokud se ve vašem tlustém střevě nalézá zhoubný nádor (kolorektální karcinom), je především potřeba ho co nejrychleji a nejdůkladněji dostat pryč. Pokud se bude s jeho odstraněním příliš otálet, hrozí totiž nebezpečí, že se nádor nejen rozroste do okolí, ale také založí vzdálené metastázy v jiných orgánech. Přestože dnes máme více možností, jak s nádorem bojovat, operace je stále ten nejspolehlivější způsob.

Většímu chirurgickému zákroku na střevě je možné předejít pouze v případě, že přítomný nádor nevrůstá do střevní stěny, ale naopak z ní vyrůstá ve formě polypu. Takový polyp, pokud je odhalen ve velmi časném stadiu, lze odstranit při koloskopii bez nutnosti provádět řez na břišní stěně. Abychom se tedy operaci mohli vyhnout, je nutné poctivě podstupovat preventivní vyšetření, která zajistí, že bude nádor odhalen včas.

Někdy je na operaci již příliš pozdě

Operace se může zdát hrozivě nepříjemná a komplikovaná. Ve skutečnosti však můžeme mluvit o štěstí, pokud ji s kolorektálním karcinomem můžeme podstoupit, protože naděje na vyléčení po operaci prudce stoupají. Bohužel v některých případech je nádor již natolik pokročilý, že operaci není možné provést a lze jen zpomalit růst nádoru pomocí léků. Operovat nelze především nádory, které již založily vzdálené metastázy, to znamená, že v jiných tkáních a orgánech, než je střevo, již existují další "dceřiné" nádory, které tam přicestovaly krví nebo lymfatickým systémem.

Co následuje po operaci

Při operaci kolorektálního karcinomu se odstraní část střeva postižená nádorem a zbylé úseky, horní a dolní, se spolu opět spojí. V některých případech je však nutné odstranit větší část střeva a úsek nad přerušením vyvést na povrch těla kolostomií. Ke stomii je připevněn speciální sáček, který se pravidelně vyměňuje a ve kterém se shromažďuje stolice. Přestože život se stomií může vypadat náročně, při dnešní vysoké úrovni pomůcek není pro většinu pacientů problém si zvyknout a vést dále kvalitní život jako předtím.

(vek)

Zdroj: www.linkos.czarchiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Křečové žíly