Novinky pro pacienty

Rakovina konečníku má několik podob – znáte je?

Rakovina konečníku, tzv. rektální karcinom, je dlouhodobé onemocnění. Nádor ve střevě se neobjevil zničehonic a před tím, než dorostl do neoperovatelné velikosti s metastázami, prošel několika stadii, ve kterých byl dobře léčitelný. Možnost účinného zásahu se však postupně s časem snižuje.

Stadium nemoci určují tři proměnné

Prognóza a druh léčby u rakoviny konečníku záleží především na stadiu, v jakém se onemocnění právě nachází. Rozeznáváme čtyři stadia, od relativně mírného a dobře léčitelného stadia I až po prakticky nevyléčitelné stadium IV. Jednotlivá stadia bývá zvykem označovat římskými číslicemi.

Při určení stadia nemoci je třeba určit tři základní parametry:

  • Jak hluboko nádor vrůstá do stěny střeva (konečníku).
  • Jestli jsou postiženy také lymfatické uzliny, které se nacházejí v okolí. To je velmi důležité z hlediska šíření nádoru do dalších míst v organismu, nádorové buňky se totiž nejčastěji šíří právě přes lymfatické uzliny a dále lymfatickým systémem.
  • Jestli se nádor již také rozšířil do dalšího místa v těle (jinými slovy zda již založil vzdálené metastázy). Rakovina rekta se nejčastěji šíří do jater a do plic.

Léčba se řídí stadiem onemocnění

V počátečním stadiu I se nádor nachází zatím jen v první nebo druhé vrstvě střevní stěny a dosud nejsou zasaženy žádné lymfatické uzliny. Pokud se podaří nádor diagnostikovat v tomto časném stadiu, je to pro nemocného člověka velká výhra. Ve většině případů stačí podstoupit operaci a celý nádor odstranit. Chemoterapie ani ozařování nejsou nutné a naděje na úplné vyléčení jsou vysoké.

Ve stadiu II již nádor zasahuje hluboko do střevní stěny, avšak stále ještě nejsou zasaženy lymfatické uzliny. Pokud se připojí i postižení lymfatických uzlin, pokročilo onemocnění do stadia III. Ve stadiích II a III je kromě chirurgického zákroku potřeba také chemoterapie a radioterapie (ozařování).

O stadiu IV mluvíme tehdy, pokud se v těle objeví vzdálené metastázy. Nádor s metastázami je neléčitelný, a nemocný člověk proto podstoupí operaci pouze v případě, že mu to nějak uleví od jeho aktuálních potíží. Pro léčbu celého onemocnění však operace již nemá význam.

(vek)

Zdroj: www.emedicinehealth.comarchiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci