Novinky pro pacienty

Rakovina střev aneb Víte, co vařit?

Děsíte se nedodržitelné diety po operaci střev? Zbytečně. Nedejte na drastické šarlatánské diety. Váš jídelníček vám musí dát jediné: dostatek živin v přijatelné formě.

I střevo musí mít klid

Nejčastěji se zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku léčí chirurgicky. Jde o velké operace zatěžující celý organismus, ale hlavně střevo. Proto jej ještě 6 až 8 týdnů po operaci šetřete bezezbytkovou stravou. Tedy bez ovoce se slupkami a zrníčky, zeleniny, jako je kapusta, květák, ředkvičky, kedlubny nebo luštěniny. Celozrnné rohlíky také vynechte. Vyhněte se i příliš tučné a dráždivé stravě. Jezte malé porce jídla, ale vícekrát denně – i každé 3 hodiny. Každé sousto musíte pořádně rozžvýkat, případně pokrájet na drobné kousky.

Podle střeva poznáš dietu

Váš další jídelníček závisí na tom, která část střeva vám chybí. Pokud máte zavedenu ileostomii, to znamená, že vám chybí celé tlusté střevo, musíte si dopřát mnoho tekutin a minerálů. Plocha střev pro jejich vstřebání je totiž nyní výrazně omezena. Jako jedni z mála pacientů můžete solit – váš denní příjem soli nesmí klesnout pod 6 g. Také musíte vypít alespoň 1,5 l vody – neperlivé a neslazené. V kuchyni můžete vařit, dusit nebo také péct. Vyhněte se však smažení. Jezte jen potraviny, po kterých nemáte žádné problémy. Ale to už si musíte vysledovat sami.

Pokud máte kolostomii, jsou vaše dietní omezení ještě menší. Opět je důležité jíst málo, ale často a dostatečně pít. Je potřeba, aby stolice byla kašovitá. V tom vám pomůže lněné semínko, ovesné vločky a kaše, sušené ovoce, sladkosti, studené nápoje, ale i víno.

Pokud vás trápí průjem, obvykle zabírá dušená rýže, mrkev, vynechání tučného a vlákniny. Nadměrnou plynatost zase omezí pravidelný stravovací režim. Pokud stolice příliš páchne, zkuste petržel a jogurty. Velmi výhodné je vést si deníček, kam napíšete, co a kdy jste jedli, kdy a jakou stolici jste měli a zda vás postihly nějaké obtíže. Ukážete-li na kontrole své záznamy nutričnímu terapeutovi, určitě vám pomůže váš problém vyřešit.

(Ela)

Zdroj: Co potřebujete vědět o výživě po operaci střevarchiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba