Novinky pro pacienty

Umíte správě pečovat o stomii?

Přestože jsou v léčbě střevních zánětů různé možnosti takzvané konzervativní terapie, jsou bohužel i případy, kdy je třeba přistoupit k chirurgickému řešení a postiženou část střeva operovat. Někdy je také třeba provést vyústění střeva na povrch – stomii. Stomie pochází z řeckého slova stoma – tedy ústa – a podle daného případu může jít o záležitost trvalou nebo dočasnou.

Před plánovanou operací vás lékař jistě poučí o tom, co život se stomií obnáší. Pacientům také pomáhají stoma sestry, které se péčí o stomii zabývají a mají přehled o dostupných pomůckách a způsobech, jak život se stomií co nejvíce ulehčit, tak aby vás stomie co nejméně omezovala.

Péče se vyplatí

Péče o stomii je velmi důležitá. Existuje několik problémů, se kterými se mohou pacienti se stomií setkat. Nejvýznamnějším problémem je psychika dotyčného. Pro většinu lidí je velmi složité přijmout tak radikální zásah do vlastního těla, stydí se nebo jsou smutní, protože se cítí odlišně, nebo dokonce ošklivě. Toto jsou ale přirozené pocity, a proto také existují psychologové, lékaři a sestry, kteří vám pomohou se s tímto problémem vyrovnat.

Bez piva a vajec

Dalším problémem spojeným se stomií může být zápach. To je jeden z důvodů, proč byste měli pomalu změnit svoji dietu a naučit se rozpoznat, jaké jídlo je pro vás nejlepší, a čemu byste se naopak měli vyhnout. Raději zapomeňte na ryby, vajíčka a pivo. Tyto potraviny mohou být příčinou větrů a rychlejšího průchodu stolice. Také se vyhněte nápojům s bublinkami.

I kůže si žádá své

Další důležitou otázkou je péče o kůži v okolí stomie. Při zanedbání péče může být okolí stomie bolestivé a zarudlé, kůže může být porušena. Požádejte lékaře nebo stoma sestru o informace, jaké prostředky jsou k dispozici. Existují speciální masti, které vám pomohou nepříjemným projevům předejít nebo se jich zbavit. Pokud jste na některé přípravky alergičtí, jsou pro vás vhodné i speciální hypoalergenní přípravky. Pacientům je také k dispozici široká škála různých typů nadrží a dalších pomůcek.

Zdroj:

(hak)



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida