Novinky pro pacienty

Ženské tělo si s rakovinou tlustého střeva poradí snadněji. Mohou za to hormony?

Mladá žena s kolorektálním karcinomem v pokročilém stadiu bude velice pravděpodobně žít o několik měsíců déle než stejně starý muž s naprosto stejným onemocněním. Protože tato výhoda ženského pohlaví se ztrácí s věkem, domnívají se vědci, že za ni zodpovídají ženské pohlavní hormony. Také jejich tvorba u žen s přibývajícím věkem klesá.

Estrogeny jako lék

Pohlavní hormony, které tvoří tělo ženy od puberty až do menopauzy, chrání svoje majitelky proti celé řadě onemocnění. Především proti kardiovaskulárním onemocněním, ateroskleróze, mozkové mrtvici nebo infarktu. Již delší dobu je odborníkům známo, že estrogeny do značné míry chrání také proti rakovině tlustého střeva neboli kolorektálnímu karcinomu. Dosud však nikoho nenapadlo, že pokud žena v plodném věku (tedy v době, kdy má dostatek pohlavních hormonů) tímto druhem rakoviny přesto onemocní, dokáže mu odolávat déle než muž srovnatelného věku a zdravotního stavu. Tuto nečekanou odolnost žen proti rakovině tlustého střeva nedávno prokázala studie amerických vědců.

Ženy přežívají déle

V rozsáhlé epidemiologické studii podrobili vědci zkoumání více než padesát tisíc případů pokročilé rakoviny tlustého střeva u mladých lidí (18 až 44 let), mužů i žen. Zajímali se především o dobu přežití v jednotlivých případech a ke svému překvapení zjistili, že ženy v průměru přežívají o tři měsíce déle. Ačkoliv tento rozdíl nám v praxi může připadat nevýznamný, číslo zjištěné na rozsáhlém vzorku populace naznačuje, že ženský organismus má pro boj s rakovinou k dispozici zbraně, které muži nejspíš postrádají. Tyto zbraně však s postupujícím věkem mizí, neboť ve vyšších věkových kategoriích již nebyl žádný rozdíl v přežívání mezi muži a ženami patrný.

Na vině nemusí být jenom hormony

Ne všichni odborníci jsou však přesvědčeni, že za rozdílnou odolnost mužů a žen mohou skutečně jenom hormony. Podle nich současná chemoterapeutická léčba je natolik agresivní a zahrnuje tak široké spektrum léků, že s sebou zákonitě nese i snížení hladiny pohlavních hormonů a narušení normálního hormonálního cyklu. Za nečekanou odolností žen proti rakovině tlustého střeva prý proto musí být ještě něco jiného.

(vek)

Zdroj: www.medicalnewstoday.comarchiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci