Bezezbytková dieta

V rámci léčby některých onemocnění trávicí soustavy může lékař nařídit bezezbytkovou dietu. Tato dieta se také někdy používá po operacích na střevě, například v rámci léčby rakoviny nebo při střevní neprůchodnosti. Může se zdát omezující, dokáže ale zlepšit zdraví pacienta. V případě, že pacienta čeká kolonoskopické vyšetření, se doporučuje pět dní před vyšetřením vynechat potraviny s vysokým obsahem nestravitelných zbytků, jako je např. celozrnné pečivo, ovoce nebo zelenina.

Šetříme střevní stěnu

Ne všechno, co sníme, dokážeme beze zbytku strávit. Nestrávené části potravy odchází z těla ven v podobě stolice. Nestrávené části potravy mohou dráždit střevní sliznici a v některých případech zhoršit průběh onemocnění nebo hojení poškozené střevní výstelky. V určitých fázích střevních onemocnění a jejich léčby je proto třeba vybírat takovou stravu, kterou dokážeme vstřebat beze zbytku nebo jen s minimálním odpadem.

Pozor na vlákninu a složené cukry

Vláknina, obsažená především v rostlinné stravě, se střevní sliznicí nevstřebává. Podporuje pohyby střevní stěny, váže na sebe vodu a některé další složky potravy a působí také jako jakýsi čisticí "kartáč" střevní sliznice. Zejména tato funkce ji činí pro konzumaci nevhodnou, je-li střevní výstelka poškozena zánětem nebo jiným procesem. Vlákninu obsahují především celozrnné obilniny, luštěniny, jablka a vůbec většina ovoce a zeleniny. Je třeba vyhýbat se také složeným cukrům (sacharóza, řepný cukr), neboť mohou ve střevě kvasit a zhoršovat celkový stav.

Stále je z čeho vybírat

Pacient na bezezbytkové dietě si však nemusí zoufat. Může konzumovat loupanou rýži, brambory, vejce, těstoviny, kysané mléčné výrobky, libové maso, jednoduché cukry (glukózu a fruktózu, například v ovocných džusech bez dužniny), banány, mrkev a velmi opatrně a po dohodě s lékařem i některé druhy ovoce a zeleniny (které přesně, to je individuální), vypeckované, zbavené slupky a pokud možno upravené na kaši nebo v kompotu.

Nesmíme však zapomínat na to, že v rámci prevence kolorektálního karcinomu u zdravých osob má být  naopak vláknina ve stravě dostatečně zastoupena.

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida