Další vyšetření

Pacienti, kteří jsou starší 50 let, mají v ČR bezplatně nárok na pravidelné screeningové vyšetření k vyloučení rizika kolorektálního karcinomu. V ČR se používá běžně test na okultní krvácení, ve světě bývá častá i preventivní kolonoskopie, o jejímž rutinním zavádění se v ČR jedná.

Další metody sloužící k odhalení nádorů tlustého střeva zahrnují:
Sigmoidoskopii – obdobná jako kolonoskopie, pouze s kratším dosahem.
Irigografii – spočívá v naplnění střeva nejprve kašovitou kontrastní látkou a poté vzduchem; pak se břicho snímkuje rentgenem, kontrastní látka přitom vykresluje vnitřní povrch střeva, což vede k odhalení polypů či nádorů.
Vyšetření konečníku prstem – takzvané vyšetření "per rektum". Provádí jej lékař, který zavede svůj prst krytý rukavicí se znecitlivujícím lubrikantem do konečníku pacienta a úsek střeva v dosahu prstu prohmatá, aby zjistil přítomnost netypických útvarů.


Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den, jsem muž, je mi 21 let a měl bych dotaz ohledně mé stolice.

odpověď: Dobrý den, myslím si , že nádorem střev netrpíte. Změny stolice mohou být dány zmenou stravy, stresem, rozdílnám množstvím v příjmu tekutiny. To že, netrpíte průjmy, není krev ve stolici, občas je stolice normální délky a šíře, pak je nád ...

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta