Kolorektální karcinom

Kolorektální karcinom je zhoubný nádor, který vznikne z buněk vystýlajících tlusté střevo či konečník. V České republice je velmi častý. Na jeho výskytu se podílejí především genetické předpoklady, ale i špatné stravovací návyky, i pohodlný životní styl a nedostatek pohybu.

Čísla varují

 • Rakovina tlustého střeva a konečníku je u nás druhým nejčastějším nádorovým onemocněním. Při srovnání s jinými státy je v ČR dokonce nejvyšší výskyt tohoto onemocnění.

 • Nádory, na které nejvíc umírají:
  české ženy čeští muži
  1. plicní nádory (18 %) 1. plicní nádory (35 %)
  2. nádory prsu (18 %) 2. nádory tlustého střeva (12 %)
  3. nádory tlustého střeva (15 %) 3. nádory prostaty (10 %)
  4. leukemie (nádory bílých krvinek) 4. leukemie (nádory bílých krvinek)
  5. nádory slinivky 5. nádory slinivky

 • Každý rok je v České republice kolorektální karcinom zjištěn asi u 7800 osob.
 • Zprostředkovanou zkušenost s rakovinou tlustého střeva a konečníku mají téměř 4 lidé z deseti, kteří uvádějí, že v jejich blízkém okolí někdo touto chorobou onemocněl.
 • Česká republika je světovým rekordmanem v počtu případů tohoto nádorového onemocnění na sto tisíc obyvatel.
Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Křečové žíly