Léčba nemoci

Zahrnuje chirurgickou a radiační terapii nebo také biologickou léčbu a případně chemoterapii.

Chirurgická léčba

Spočívá v odstranění poškozeného úseku střeva, případně i některých uzlin, jednou ze tří metod:

  • Kolonoskopicky – lze odstranit polypy a případně i menší nádory.
  • Laparoskopicky – z přístupů do břišní dutiny malými řezy (většinou 2 či 3) se zavede kamera a také nástroje, pomocí kterých se operuje. Výhodou metody je menší zátěž pro pacienta a rychlejší doba hojení. Tuto metodu však nelze použít vždy.
  • Laparotomicky – velkým řezem se otevře břišní dutina a chirurg vyjme postiženou část střeva, případně i s uzlinami.

Při odejmutí části střeva chirurg musí napojit zdravé úseky střeva zpátky na sebe, a pokud to nejde, udělat kolostomii – tedy umělé vyústění ("vývod bokem"). V takovém případě stolice odchází ven z těla novým otvorem do plastikového sáčku, který je na něj zvenku připevněn. Kolostomie bývá většinou jen dočasná. Po zhojení střev chirurg vývod zruší a střevo napojí tak, aby mohla stolice tělo opět opouštět původní cestou.

Biologická léčba

V léčbě určitých typů kolorektálních karcinomů se používají uměle vyráběné protilátky, které se vážou přímo na rakovinné buňky a omezují jejich růst a šíření.

Radioterapie

Kromě klasické teleterapie a brachyterapie se v léčbě kolorektálních karcinomů v opodstatněných případech používá také peroperační radioterapie. Nádor se pak cíleně ozařuje během operace.

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den, jsem muž, je mi 21 let a měl bych dotaz ohledně mé stolice.

odpověď: Dobrý den, myslím si , že nádorem střev netrpíte. Změny stolice mohou být dány zmenou stravy, stresem, rozdílnám množstvím v příjmu tekutiny. To že, netrpíte průjmy, není krev ve stolici, občas je stolice normální délky a šíře, pak je nád ...

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba