Jak a proč vzniká?

Nádory tlustého střeva jsou poměrně důkladně prozkoumány a o způsobech jejich vzniku existuje docela jasná představa. Díky sledu navzájem provázaných mutací v určitých genech, které jsou odpovědné za růst a dělení střevních buněk, dojde k tomu, že se buňky začnou dělit nekoordinovaně. Přestanou poslouchat svůj mateřský organismus a svým překotným růstem nakonec, pokud je jim ponechána volnost, vedou k jeho zkáze.

Mnohé procesy, které ovlivňují růst střevních buněk, se mohou na vzniku kolorektálního karcinomu podílet. Typickým příkladem jsou dva střevní záněty zvané Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Také střevní polypy, tedy nezhoubné výrůstky ze stěny střeva, které se ve střevě objevují s věkem, se mohou takzvaně „zvrhnout“ a tím podpořit vznik nádoru.

Známe také určité genetické změny, které jsou dědičné a vedou k vyššímu riziku nádorů tlustého střeva a rekta. Nejčastěji se zmiňují tyto dva stavy:

  • Hereditární nonpolypózní karcinom tlustého střeva – je zodpovědný přibližně za dvě procenta ze všech nádorů tlustého střeva a konečníku a způsobuje jej porucha v genu HPCC. U nositele této poruchy se nádor většinou dříve či později objeví.
  • Familiární adenomatózní polypóza – vzácný dědičný stav, při kterém je stěna střeva pokryta stovkami drobných polypů. Stav je způsoben změnou v genu APC. Pokud se neléčí, většinou nejpozději do 40. roku života vede k rakovině.

Mezi další rizikové faktory patří:

  • věk nad 50 let,
  • výskyt nádoru v rodině,
  • strava s velkým obsahem živočišných tuků a malým obsahem vápníku a kyseliny listové,
  • kouření cigaret.Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity