Jak a proč vzniká?

Nádory tlustého střeva jsou poměrně důkladně prozkoumány a o způsobech jejich vzniku existuje docela jasná představa. Díky sledu navzájem provázaných mutací v určitých genech, které jsou odpovědné za růst a dělení střevních buněk, dojde k tomu, že se buňky začnou dělit nekoordinovaně. Přestanou poslouchat svůj mateřský organismus a svým překotným růstem nakonec, pokud je jim ponechána volnost, vedou k jeho zkáze.

Mnohé procesy, které ovlivňují růst střevních buněk, se mohou na vzniku kolorektálního karcinomu podílet. Typickým příkladem jsou dva střevní záněty zvané Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Také střevní polypy, tedy nezhoubné výrůstky ze stěny střeva, které se ve střevě objevují s věkem, se mohou takzvaně „zvrhnout“ a tím podpořit vznik nádoru.

Známe také určité genetické změny, které jsou dědičné a vedou k vyššímu riziku nádorů tlustého střeva a rekta. Nejčastěji se zmiňují tyto dva stavy:

  • Hereditární nonpolypózní karcinom tlustého střeva – je zodpovědný přibližně za dvě procenta ze všech nádorů tlustého střeva a konečníku a způsobuje jej porucha v genu HPCC. U nositele této poruchy se nádor většinou dříve či později objeví.
  • Familiární adenomatózní polypóza – vzácný dědičný stav, při kterém je stěna střeva pokryta stovkami drobných polypů. Stav je způsoben změnou v genu APC. Pokud se neléčí, většinou nejpozději do 40. roku života vede k rakovině.

Mezi další rizikové faktory patří:

  • věk nad 50 let,
  • výskyt nádoru v rodině,
  • strava s velkým obsahem živočišných tuků a malým obsahem vápníku a kyseliny listové,
  • kouření cigaret.Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den, jsem muž, je mi 21 let a měl bych dotaz ohledně mé stolice.

odpověď: Dobrý den, myslím si , že nádorem střev netrpíte. Změny stolice mohou být dány zmenou stravy, stresem, rozdílnám množstvím v příjmu tekutiny. To že, netrpíte průjmy, není krev ve stolici, občas je stolice normální délky a šíře, pak je nád ...

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci