Okultní krvácení

Test na okultní (tedy skryté) krvácení se používá pro screening rakoviny tlustého střeva. Na test mají díky nadaci Dagmar a Václava Havlových jednou ročně nárok všichni lidé nad 50 let věku.

Test se provádí po domluvě s praktickým lékařem. Pacient dostane v obálce tři „psaníčka“ z tuhého papíru. Na lícové straně jsou v každém psaníčku po otevření patrná dvě okénka. Součástí sady je také papírová stěrka.

Test probíhá takto. Z vlastní stolice ze dvou různých míst odeberete stěrkou dva malé vzorky (asi velikosti čočky) – každý pro jedno okénko v prvním psaníčku. Druhý den totéž provedete s druhým psaníčkem. Třetí den naplníte poslední psaníčko a vše v původní obálce zanesete svému praktickému lékaři. Do týdne byste měli znát výsledek.

Pokud bude testem zjištěna přítomnost krve ve stolici, neznamená to, že máte rakovinu. Výsledek pouze upozorní lékaře, že by měl provést další vyšetření (například kolonoskopii). Teprve poté lze přítomnost nádoru ve střevu odhalit či vyvrátit.

Důležité

  • Týden před testem byste měli přestat brát některé léky a vitaminové či jiné potravní doplňky. Mohou totiž výsledek ovlivnit. Váš lékař vám poradí, které léky brát můžete a které ne.
  • Stejně tak je vhodné přestat jíst nejméně tři dny před testem některé potraviny. Především se jedná o červené nebo syrové maso, ananas, meloun, ředkvičky, mrkev, tuřín, brokolici a květák.
 
Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma