Vyšetření konečníku

Vyšetření konečníku patří mezi základní vyšetření. Používá se zejména při podezření na onemocnění konečníku nebo prostaty. Jeho provedení je důležitou podmínkou pro včasný záchyt nádorů. V rámci komplexní prohlídky by je měl provádět každý lékař. Patologická příměs ve stolici (krev, hlen) vzbudí podezření na krvácení do zažívacího traktu. Na základě výsledků vyšetření per rectum se lékař rozhoduje pro provedení dalších složitějších vyšetření.

Vyšetření konečníku patří k nejstarším lékařským vyšetřením. Provádělo se již ve starověkém Egyptě. V Řecku a Římě se k tomu účelu používala speciální kovová zrcadla. Vyšetřovací nástroje pro vyšetření konečníku se postupně zdokonalovaly. Základním a nejjednodušším způsobem používaným i v moderní medicíně zůstává vyšetření pomocí prstu.

Před vyšetřením

Vyšetření konečníku je možné v případě potřeby provést i bez předchozí přípravy a v každé ambulanci. Konečník je totiž za běžných podmínek prázdný. Teprve při jeho naplnění stolicí pocítíte nutkání k vyprázdnění.

Jak se vyšetření provádí

Vyšetření konečníku se obvykle provádí v poloze „na všech čtyřech“ při pokrčených loktech i kolenech. Poloha může být nepříjemná. Samotné vyšetření je však bezbolestné a nemusíte se jej nijak obávat.

Vyšetření se provádí v gumové rukavici a za použití znecitlivující masti. Po zavedení prstu do konečníku lékař svými hmatovými vjemy hodnotí jeho prostornost, vlastnosti střevních stěn a velikost a konzistenci prostaty. Přitom si všímá případné bolestivé reakce při hmatání jednotlivých oddílů Po vytažení prstu z konečníku zkontroluje zbytky stolice na rukavici. Zrakem pátrá po přítomnosti patologických příměsí – krve a hlenu. Celé vyšetření netrvá ani minutu výsledek vyšetření Vám sdělí lékař okamžitě po výkonu.

Vyšetření konečníku Vás nijak neomezuje. Bezprostředně po něm můžete odejít, jíst, pít a věnovat se libovolné činnosti.

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba