Novinky pro laiky

Česká republika drží smutné evropské prvenství

Ten, kdo onemocněl karcinomem tlustého střeva či konečníku, v tom zdaleka není sám. Kolorektální karcinom je druhým nejčastějším zhoubným nádorem v České republice. Ve výskytu ho předčí pouze zhoubné nádory prsu u žen a rakovina plic u mužů. A v Evropě s tímto onemocněním rovnou "vedeme".

Výskyt kolorektálního karcinomu u nás stoupl v posledních dvaceti letech téměř na trojnásobek a nyní jsme na čelném místě v evropském žebříčku výskytu tohoto zhoubného nádoru. Například v roce 2006 bylo v ČR hlášeno 7 801 případů nádorů kolorekta, přičemž více než polovinu pacientů tvořili muži.

Se střevy je problém na celém světě

V celosvětovém měřítku postihuje karcinom tlustého střeva a konečníku přibližně 780 tisíc osob, a to zejména v rozvinutých státech. Nejvíce případů tohoto onemocnění je hlášeno (kromě naší republiky) z USA, Velké Británie, Japonska, Německa, Francie, Španělska a Itálie. V Evropě se ročně diagnostikuje přes 350 tisíc nových případů.

Ohrožení šedesátníci

Nejčastěji se nádory tlustého střeva a konečníku objevují v šedesáti až sedmdesáti letech věku. Výskyt před čtyřicátým rokem věku je velmi vzácný. Více než polovina pacientů s kolorektálním karcinomem tomuto onemocnění podlehne. Přitom je-li tento zhoubný nádor diagnostikován v časných stadiích, zejména pokud zasahuje pouze sliznici nebo vrstvu tkáně pod sliznicí, je velmi dobře léčitelný. Naproti tomu zasahuje-li nádor celou střevní stěnu a mízní uzliny či vzdálené orgány, je šance na vyléčení malá.

Víte, co jíte?

Významnou roli ve vzniku kolorektálního karcinomu hraje životospráva, především skladba potravy. Existují také genetické dispozice, které zvyšují riziko vzniku tohoto karcinomu, zejména tzv. familiární adenomatózní polypóza a syndrom dědičného nepolypózního karcinomu. Riziko vzniku rakoviny tlustého střeva také zvyšuje kolorektální karcinom vyskytnuvší se u jiných členů rodiny a nespecifické střevní záněty. Nicméně až osmdesát procent karcinomů kolorekta se objevuje bez vztahu k dědičnosti nebo probíhajícímu onemocnění tlustého střeva.

(zak)

Zdroj:
www.uzis.cz
www.demografie.infoarchiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci