Novinky pro laiky

Co byste měli vědět o diagnóze kolorektálního karcinomu?

Kolorektální karcinom patří mezi nejčastější příčinu nádorových úmrtí v Evropě. V České republice připadá na 100 000 obyvatel přibližně 76 případů, častěji postihuje toto onemocnění muže. Vyléčit se daří asi 35–40 % nemocných. Jediným účinným způsobem, jak v současnosti snížit úmrtnost, je prevence a včasná diagnostika.

U starších 60 let riziko stoupá

Zvýšené riziko onemocnění kolorektálním karcinomem narůstá po 50. roce věku, z čehož plyne spodní hranice systematického screeningu neboli aktivního vyhledávání nemoci. Bezpříznakovým jedincům od 50 let věku je nabízen test na okultní krvácení ve stolici v ordinaci praktického lékaře. Tento test je součástí bezplatné preventivní prohlídky a provádí se ve dvouletém intervalu. Pokud je test pozitivní, následuje kolonoskopie na gastroenterologickém pracovišti.

Krev ve stolici = rakovina?

V České republice je momentálně standardem test Haemoccult. Test okultního krvácení do stolice (TOKS) je jednoduchý a zcela bezbolestný. Vzorek stolice a test je možno provést podle návodu doma. Test umožní odhalit pouhým okem neviditelné stopy krve. Pozitivní výsledek testu však nemusí vždy znamenat přítomnost kolorektálního karcinomu!

Kolonoskopie potvrdí nebo vyloučí zdroj krvácení v tlustém střevě a konečníku. Zároveň má velký význam preventivní, který spočívá v odstranění polypů přímo při vyšetření. Až 80 % případů kolorektálního karcinomu vzniká zhoubnou přeměnou adenomových polypů. Jejich odstranění znamená přerušení tohoto procesu, který je naštěstí pomalý a trvá 8–10 let. Kolonoskopie se provádí po běžné přípravě: tři dny bezezbytková dieta, den před vyšetřením příprava pomocí projímadla. Vyšetření trvá asi 20 minut a nepříjemný zážitek je možné zmírnit podáním zklidňujícího prostředku nitrožilně před zákrokem.

Prevence nade vše Úmrtnost na kolorektální karcinom se v posledních desetiletích podstatně nezměnila i přes značné pokroky v medicíně. Vyšetření stolice na okultní krvácení však významně napomáhá zvýšit jeho záchyt. Je-li nádor odhalen včas, naděje na úplné vyléčení se blíží ke 100 %.

(thom)

Zdroj: Onkologie, 2008; 2 (1): 9–11archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta