Novinky pro laiky

Diagnóza rakovina: Nevzdávejte se, nejste v tom sami!

Ačkoliv diagnóza nádorového onemocnění v každém z nás vyvolá zděšení, měli bychom vědět, že rakovina není definitivní katastrofou. Současná medicína má možnosti, které mohou nádorová onemocnění v některých stadiích vyléčit, v dalších případech poskytnou naději, dokážou omezit nepříjemné příznaky, zpomalí nebo zastaví nádorové bujení.

V boji s rakovinou bychom neměli skládat ruce v klín. Situace každého nemocného se sice liší, vždy ale existují vyhlídky na zlepšení. Navíc jsou stále závratnou rychlostí vyvíjeny nové léky. Je pravda, že trvá několik let, než se nové přípravky vyzkouší v preklinických a klinických studiích a dostanou se k pacientům. Vývoj biologických přípravků ale znamená pro onkologické pacienty naději do budoucnosti.

Při boji s nádorovým onemocněním je pro nemocné důležité nalézt lékaře, kterému mohou plně důvěřovat, který vše podle potřeby vysvětlí a nebude se bát odpovídat na jakékoliv dotazy. Pokud si přejete, aby vám nebo vaší rodině lékař nepříznivé informace nesděloval, bude vaše přání respektovat. Důvěra v lékaře, který léčbu řídí, a v postup, který konkrétně ve vašem případě zvolí, je pro úspěch léčby velmi podstatná.

Podpořit své tělo v boji s nádorovým onemocněním ale můžete i vy sami. Následujících několik obecných zásad by vám v tom mělo pomoci. Přesné informace čím se řídit a čeho se raději vyvarovat vám ale podá váš lékař.

  • Nekuřte, pokud jste až dosud kouřili, přestaňte. Je zbytečné posilovat vznik nádorového bujení směsí kancerogenů, které tabákový kouř obsahuje.
  • Seznamte se s lidmi, kteří bojují s podobným onemocněním jako vy. Můžete se obrátit na  sdružení podporující pacienty v boji s rakovinou.
  • Informujte se o průběhu léčby.
  • Spolupracujte s lékařem.
  • Nebojte se vyhledat psychologa a popovídat si s ním o tom, co vás trápí, čeho se obáváte. Každý z nás potřebuje nějaký čas, než zdrcující informaci zpracuje a vyrovná se s ní. Smutek, zlost a lítost jsou přirozenou reakcí.
  • Žijte zdravě
  • Uvědomte si, co ve vašem životě má smysl, zkuste věci, se kterými nejste spokojeni, odbourat. Nezapomeňte, že roli v tom, jak se vašemu tělu daří s nemocí bojovat, hraje i vaše psychika, která ovlivňuje funkce imunitního systému – udělejte vše pro to, abyste se mohli v rámci možností cítit fajn.

Pro mnoho lidí může být závažné onemocnění novým začátkem, který jim umožní přehodnotit dosavadní postoje a změnit životní styl.

Zdroj: www.cilena-lecba.cz



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida