Novinky pro laiky

Jmelí může pomoci při léčbě rakoviny

Většina lidí má jmelí spojeno především s atmosférou Vánoc. Tato parazitující rostlina nemusí ale sloužit jen k dekoraci. Dá se totiž využít například v léčbě rakoviny.

Jmelí – rostlina starých druidů

Jmelí, rostlina, která parazituje na ostatních stromech, hrálo důležitou roli v mytologii starogermánských a některých keltských kmenů. Na Nový rok bylo zvykem, že druidové odřezávali jeho větvičky pomocí zlatého srpu. Lidé věřili, že takto sebrané jmelí jim pak po celý rok bude nosit štěstí, a někteří je nosili zavěšené na krku na ochranu před zlými silami. Odvar ze jmelí se pil mj. na ochranu proti uřknutí a jedům. Některé odvozené zvyky spojené se jmelím přetrvávají v některých částech Evropy až do současnosti. Zelené či pozlacené jmelí se dodnes běžně používá v českých domácnostech jakožto tradiční vánoční ozdoba.

Protirakovinné účinky jmelí jsou známy již dlouhou dobu. Zatím se ale prokazatelně projevily pouze v laboratorních podmínkách. Vědci proto provedli téměř dvě desítky studií, přesto ale odpověď na otázku, zda funguje i u lidí, zůstává otevřena. Studie zkoumaly vliv užívání přípravků ze jmelí u pacientů trpících rakovinou tlustého střeva, přesto byly výsledky velmi rozdílné. U některých pacientů jmelí pomohlo, u jiných nikoliv.

Jmelí zlepšuje kvalitu života

Přesto ale výzkumy přinesly alespoň jednu pozitivní zprávu. Ukázalo se totiž, že užívání jmelí výrazně zlepšuje kvalitu života u pacientů trpících rakovinou. Navíc nemá, kromě alergických reakcí, téměř žádné nežádoucí účinky. A všichni pacienti, kteří se studie zúčastnili, uvedli, že se po jmelí cítili daleko lépe.

Hlavně nejíst

Užívání jmelí ale není tak jednoduché, jak vypadá. Nejde prostě si pouze kousek utrhnout a sníst. Všechny přípravky, které byly ve studiích použity, totiž byly pacientům podávány nitrožilně. Proto je třeba se jedení jmelí vyvarovat. To je totiž za syrova velmi jedovaté a může způsobit těžké otravy. Proto je třeba každé užití přípravků ze jmelí konzultovat s ošetřujícím onkologem, aby nedošlo k ovlivnění stávající léčby.

(kam)

Zdroj: coloncancer.about.comarchiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den, jsem muž, je mi 21 let a měl bych dotaz ohledně mé stolice.

odpověď: Dobrý den, myslím si , že nádorem střev netrpíte. Změny stolice mohou být dány zmenou stravy, stresem, rozdílnám množstvím v příjmu tekutiny. To že, netrpíte průjmy, není krev ve stolici, občas je stolice normální délky a šíře, pak je nád ...

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Hojení ran a diabetická noha