Novinky pro laiky

Lepší dříve nežli později

Kolorektální karcinom je v drtivé většině případů vyléčitelný. Ovšem za předpokladu, že jej odhalíte včas. Od ledna 2009 je proto v České republice k dispozici bezplatný screening pro všechny nad 50 let.

Tichý vrah

Kolorektální karcinom je zrádný. Dlouho probíhá bez výrazných příznaků. Dojde-li na náhlé střídání zácpy a průjmu, bývá už většinou pozdě. Odhalit nádor dříve, ještě v léčitelném stadiu, však lze. Rostoucí nádor způsobuje okem nezjistitelné krvácení do stolice. To mohou odhalit testy na okultní krvácení. Při chemické reakci dojde ke zbarvení vzorku stolice i při minimální příměsi krve. Testy seženete jak u praktického lékaře, tak v lékárně. Vůbec nejpřesnější metodou však je optické vyšetření celého tlustého střeva – kolonoskopie.

Pravidla screeningu

Je-li vám více než 50 let, máte nárok na screening pomocí testu každý rok. Pokud test odhalí krvácení, pošle vás lékař na vyšetření celého tlustého střeva – kolonoskopii. Důležité je nezanedbat přípravu podle pokynů lékaře. Kolonoskopie pomůže odhalit příčinu krvácení. Je-li ve střevě nádor nebo přednádorová změna, zobrazí se. Pokud kolonoskopie odhalí změny na střevě, rozhodne o dalším postupu gasteroenterolog. Nenajde-li se nic, máte nárok na preventivní kolonoskopii zase až za 10 let. Dříve se totiž nový nádor nevytvoří.

Pokud je vám 55 let a více, můžete si vybrat. Buď každé 2 roky test na okultní krvácení, nebo jednou za deset let podstoupíte kolonoskopii.

Má-li být screening opravdu užitečný, musí se přesně dodržet jeho podmínky. Několik dní před testem nejezte vitamín C ani potraviny s jeho vysokým obsahem (kysané zelí, citrusy). Mohou vést k falešně pozitivnímu výsledku. Stejně jako vysoký příjem masa, železa a kořenové zeleniny.

Nejdůležitější je však screening podstoupit co nejdřív. Svůj život řídíte vy.

(ela)archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba