Novinky pro laiky

Předejděte kolorektálnímu karcinomu

Obyvatelé České republiky jsou na světové špičce hned v několika oblastech. V počtu SIM karet mobilních telefonů na obyvatele, v pití piva na hlavu a rok, ale bohužel také ve výskytu kolorektálního karcinomu. V této "disciplíně" nám dokonce patří první místo mezi všemi státy světa. Jak se tedy takového smutného prvenství vzdát a předejít tomuto nádorovému onemocnění?

Rizikové faktory

Kolorektální karcinom neboli rakovina tlustého střeva představuje jedno z nejčastějších nádorových onemocnění vůbec. Obvykle nevzniká náhle, ale spíše postupně. Na sliznici tlustého střeva nejprve vznikne polyp, ve kterém dochází k dalším změnám buněk, které nakonec vyústí v karcinom.

Poměrně výrazný vliv na rozvoj kolorektálního karcinomu má životní styl. Jako rizikové faktory se jeví nadbytek masa a nedostatek zeleniny v potravě, úprava potravy grilováním a smažením, konzumace uzenin, kouření a pití alkoholu. Rakovina se ale může vyvinout také na dědičném podkladě. Pro to, že je nádor součástí nějakého genetického syndromu, svědčí především nízký věk nemocného (20–30 let) a mnohdy velmi častý výskyt nádorových onemocnění v nižším věku u pokrevních příbuzných.

Prevence jako alfa a omega

Prevence kolorektálního karcinomu se zaměřuje zejména na omezení rizikových faktorů nebo jejich včasné odhalení.

Jako tzv. primární prevence se bere úprava stravovacích návyků a životního stylu. Doporučuje se zařadit do jídelníčku dostatek vlákniny, zejména prostřednictvím zvýšené konzumace ovoce a zeleniny. Zároveň by měl člověk snížit příjem uzeniny, červeného masa, grilovaných a smažených potravin a živočišných tuků. Jako prevence pak naopak velmi dobře funguje dostatek mléčných výrobků, které obsahují vápník, a potravin s dostatkem vitamínů A, C a E.

Velmi důležitý je také pravidelný pohyb, hlídání si optimální tělesné hmotnosti a omezení, nebo úplně nejlépe zanechání, kouření a pití alkoholu.

Nechte se vyšetřit

Sekundární prevence naopak slouží k včasnému zjištění nádorového onemocnění. Existují možnosti, jak zjistit toto onemocnění ještě v době, kdy je pacient bez příznaků, a dokonce jak zjistit přednádorový stav ve formě polypu. Jeho odstraněním pak lze zamezit jeho přeměně na karcinom. Ke zjišťování těchto nálezů byl vypracován screeningový program – test na skryté (okultní) krvácení ve stolici u rizikových skupin obyvatel. Těmi jsou myšleni všichni lidé nad 50 let věku a také pacienti, u kterých se nádorové onemocnění buď již vyskytlo, nebo se objevilo u jejich pokrevních příbuzných. Ti pak mají začít s prováděním testu na okultní krvácení od 40 let věku v jednoročních intervalech u svého praktického lékaře.

Důležité je také samosledování. Pokud ve stolici nebo na toaletním papíře uvidíte kapičky krve, neotálejte s návštěvou svého lékaře. Nejen u nádorů totiž platí, že čím dříve se odhalí a začnou léčit, tím větší je šance na úplné uzdravení.

(kam)

Zdroj:
www.nci.nih.gov
molnar.medikus.cz



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování