Novinky pro laiky

Rakovina tlustého střeva jako "rodinné prokletí"?

V některých rodinách se rakovina tlustého střeva vyskytuje u více členů domácnosti. Může se jednat například o sourozence, ale i o příslušníky několika generací. Je to náhoda, nebo doopravdy existuje "rodinné prokletí" rakovinou tlustého střeva?

Za všechno může genetika

Za to, že se v některých rodinách vyskytuje kolorektální karcinom dědičně, může genetika. Nedědí se ale přímo nádor, nýbrž pouze dispozice k jeho vzniku. Vědci a lékaři se ve vzniku nádorových onemocnění shodli na tzv. teorii dvou zásahů – buňka musí být dvakrát „zasažena“ (vnějšími vlivy, geneticky), aby se její růst zvrhl v nádor. U geneticky podmíněných nádorů již buňka jeden zásah dostala – špatnou genetickou informaci. Proto je pravděpodobnost, že vznikne nádor, daleko vyšší než u buněk se správnou genetickou informací.

Většinou se jedná o syndromy

Nejčastějšími dědičnými dispozicemi jsou následující syndromy. Ty postihují nádory nejen střevo, ale i jiné orgány.

Familiární adenomatózní polypóza (FAP)

Familiární adenomatózní polypóza je nejčastějším geneticky podmíněným syndromem spojeným se vznikem kolorektálního karcinomu. Jedná se o syndrom, při němž se již v poměrně útlém věku v tlustém střevě objevuje velké množství polypů. Ty se pak mohou dříve nebo později zvrhnout v maligní karcinom. Slovo familiární pak naznačuje, že se jedná o onemocnění s rodinným výskytem. Je způsobeno mutací jediného genu, pojmenovaného APC.

Gardnerův syndrom

U tohoto syndromu se u postižených kromě polypů tlustého střeva vyskytují i osteomy (tzn. nádory kostí) a fibromatóza (tzn. mnohočetné nezhoubné nádory vaziva).

Turcotův syndrom

U postižených tímto syndromem se kromě polypů tlustého střeva vyskytují i zhoubné nádory mozku.

Lynchův syndrom

U pacientů s Lynchovým syndromem se kolorektální karcinom objevuje již ve velmi nízkém věku a bez předchozího vzniku polypů – typ Lynch I. Syndrom Lynch II je pak doprovázen vznikem dalších nádorů – například žaludku, pankreatu, kůže, dělohy atd. Lynchův syndrom se také někdy kvůli nepřítomnosti polypů nazývá HNPCC – Hereditary NonPolyposis Colorectal Cancer, kde slovo hereditární znamená dědičný.

(kam)

Zdroj: Pavel Klener et al.: Vnitřní lékařství, Galén 2002archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den, jsem muž, je mi 21 let a měl bych dotaz ohledně mé stolice.

odpověď: Dobrý den, myslím si , že nádorem střev netrpíte. Změny stolice mohou být dány zmenou stravy, stresem, rozdílnám množstvím v příjmu tekutiny. To že, netrpíte průjmy, není krev ve stolici, občas je stolice normální délky a šíře, pak je nád ...

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Křečové žíly