Novinky pro laiky

Zobrazovací metody odhalí rakovinu tlustého střeva

Při podezření na kolorektální karcinom vás lékař odesílá na vyšetření ke specialistovi, zpravidla na gastroenterologii. Ačkoliv klíčovou diagnostickou metodou je dnes tzv. koloskopie, radiologické zobrazovací metody neztratily svůj doplňkový význam. Mohou totiž pomoci nejen v diagnóze, ale také ve stanovení rozsahu nádoru a tím v určení optimálního léčebného postupu.

Koloskopie, nebo irigografie?

Koloskopie je považována za "zlatý standard" ve vyšetření na kolorektální karcinom. Název je odvozen od slova "colon" (tlusté střevo) a "skopie" znamená vizualizaci. Není to moc příjemné vyšetření, při kterém se zavádí optický přístroj dolní částí trávicí trubice. Přežít se to však dá, jednak se pacientům podávají léky na tlumení bolesti a zklidnění, jednak vyšetření netrvá většinou déle než 15 minut.

Ani koloskopie však není všemocná, proto se v některých případech provádí irigografie. Je to rentgenologická metoda, kdy se do předem vyčištěného střeva vpraví kontrastní látka a vzduch. Vzápětí se pořídí rentgenový snímek, na kterém se zobrazí kontrast mezi trubicí střeva a okolím. Irigografie se uplatňuje především u nádorů vytvářejících zúžení vnitřku střeva (tzv. stenózy). Zachytí však i malé začínající "nádorky" – tzv. polypy. Jejich benigní (dobrou) či maligní (špatnou) povahu určuje až histologické vyšetření s výše zmíněnou koloskopií.

Mohou být kontrastní látky škodlivé?

Jako kontrastní látka se u irigografie používá baryová suspenze. Pokud má lékař důvodné podezření na protržení střeva nádorem (zpravidla až v pokročilých stadiích dosud nerozpoznaného nádoru nebo při velmi agresivním tumoru), pak se podávají kontrastní látky s jodem, baryum by totiž mohlo působit v okolí střeva škodlivě.

A co další metody?

Existuje řada dalších diagnostických metod, které mají zpravidla jen pomocný význam až po provedení koloskopie nebo irigografie. V případě nálezu nádoru na konečníku lékařům velmi pomáhá v bližší diagnostice tzv. endorektální ultrasonografie (nebo-li ultrazvuk, jehož sonda se zavádí do konečníku). Tímto vyšetřením se stanovuje stadium nemoci dané lokalizací nádoru ve střevní stěně a jeho případným šířením. Je to důležité hlavně pro zvolení optimální léčebné strategie a určení prognózy. Podobný význam v celém střevě (tedy nejen v konečníku) má i vyšetření CT a magnetická rezonance. Při podezření na metastázy nádoru lékař indikuje tato vyšetření i v jiných tělesných orgánech – např. ultrazvuk a CT břicha, rentgenový snímek plic apod. Pro detekci vzdálených metastáz se dnes používá také PET (pozitronová emisní tomografie) na oddělení nukleární medicíny.

Vyšetření tlustého střeva nebývají sice příjemná, umožní však časnou diagnózu, která je rozhodující pro zastavení zhoubného procesu správnou léčbou. Při oddalování vyšetření se tak vzdáváte šance na vyléčení!

(pum)

Zdroj: P. Klener et al.: Vnitřní lékařství, Galén 2006
M. Jablonská et al.: Kolorektální karcinom, časná diagnóza a prevence, Grada 2000



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce