Pečuji o blízkého

Diagnóza – rakovina konečníku. Co čeká rodinu?

Život nepřináší jen hezké chvíle a pohodu. Byl někomu z vašich blízkých diagnostikován nádor konečníku? Chcete vědět, co vás při péči o člověka s touto nemocí čeká? V dnešním článku se dozvíte více o tom, co čeká pečovatele o lidi s podobnou diagnózou.

Operace

Prvotní snahou při léčbě zhoubného nádoru konečníku je operační (chirurgické) řešení. Právě operace nabízí největší šanci na to, že dojde k úplnému uzdravení. Nádor je třeba samozřejmě vyříznout celý, ovšem z pacientova těla je třeba vyjmout i poměrně rozsáhlý přilehlý úsek střeva, aby se zabránilo návratu onemocnění z nějaké zbloudilé rakovinné buňky. Potíž s tímto typem operace tkví v tom, že nelze zachovat přirozený vývod střeva. Odchod stolice není možný chybějícím konečníkem, vývod tlustého střeva se proto našije na díru v břišní stěně. Vzniká tzv. kolostomie. Péči o kolostomii, jakousi "umělou řiť", popíšeme o několik odstavců níže.

Léky

Léčba chirurgická může být doplněna chemoterapií. Při této léčbě jsou podávány léky, které mají za úkol ničit rakovinné buňky. Na rozdíl od bakterií, které se od lidských buněk dost liší, jsou rakovinné buňky našim zdravým buňkám velmi podobné. A tak zatímco antibiotika, která dobře zabírají na bakterie, nám příliš neškodí, chemoterapeutika používaná na léčbu rakoviny jsou hodně toxická. Léčba se nasazuje jak před operací – aby se nádor zmenšil –, tak po operaci – aby se předešlo návratu onemocnění. Chemoterapie je náročná na celkové zdraví a sílu organismu. V době podávání léků je třeba nemocnému ve všem vyhovět a poskytovat mu všemožnou podporu. Mimo samotné podávání léků je vhodný odpočinek a sytá strava, aby měl pacient sílu na další léčbu.

Paliativní léčba

Někdy nemoc není léčitelná a naděje na uzdravení je zcela minimální. Pak přichází na řadu tzv. paliativní terapie, tedy léčba, která si neklade za cíl pacienta vyléčit. Tato léčba má vést k tomu, aby pacientovi život usnadnila, odstranila bolesti a zabránila nepříjemným komplikacím. Hlavní částí paliativní léčby je léčba bolesti, která je v současné době velmi propracovaná a opravdu nikdo nemusí trpět bolestí ani v pokročilých stadiích nemoci. Lékaři bohužel mnohdy léčbu bolesti podceňují, proto můžete blízkému člověku pomoci i tím, že na jeho bolest upozorníte ošetřujícího lékaře a sdělíte mu své přání pacientovi od bolesti ulevit. Doplňkově se mohou objevit chemoterapie, radioterapie, ale i operace, často je potřeba i kolostomie.

Péče o kolostomii

Kolostomie samozřejmě mění stávající vylučovací zvyklosti. Předně není na původním místě a pak také nemá svěrač. Znamená to, že z kolostomického otvoru vytéká tekutá stolice a odcházejí větry bez volní kontroly. K jímání obsahu se používají kolostomické pytlíky, které v současné době zajišťují velké pohodlí při užití, zcela minimální úniky obsahu a jsou pod oblečením velmi diskrétní. O kolostomii je ale třeba pečovat a zde můžete pacientům pomoci, ať už přímo, nebo tím, že dohlédnete na to, aby bylo o kolostomii dobře postaráno. Jak se o nový otvor starat, se každý pacient po operaci dozví, a stejně tak jeho rodinní příslušníci, zeptají-li se lékaře. Neudržovaná kolostomie může způsobit nesnáze a komplikace – mokváním pokožky a nedržícím pytlíkem počínaje a nutností operace konče.

Ačkoli je karcinom konečníku nepochybně velmi nepříjemným onemocněním, nemusí vždy končit špatně. V mnoha případech je plné uzdravení možné. Kolostomii je však obtížné se vyhnout. Je nový střevní vývod velkou cenou za pokračování života? Ačkoli ze strany rodiny bude nemocný vyžadovat pozornost a péči, nejedná se o onemocnění, které by nutně postihovalo schopnost člověka postarat se o sebe.

(shmt)

Zdroje : Vnitřní lékařství, Klener et al, Galén
Komplexní léčba nádorů rekta, Kamil Vysloužil, Grada
Základy speciální chirurgie, Pavel Pafko, Galén



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka