Pečuji o blízkého

Podělte se s blízkými o péči o stomii

I pokud je pacient po návratu z nemocnice zcela soběstačný, měl by do péče o stomii zasvětit ještě někoho dalšího, kdo by mu v případě potřeby mohl vypomoci. U lidí těžce nemocných nebo starých je pak péče o stomii záležitostí především jejich okolí. Nemusí se přitom jednat o nijak heroický výkon, vyměnit stomii a za běžných okolností si s ní poradit se může naučit každý.

Jaké pomůcky budeme potřebovat

Stomické pomůcky dnes existují v jednodílném nebo dvoudílném provedení. Jednodílná pomůcka se skládá pouze ze sáčku k zachycování stolice, který je již opatřen přilnavou vrstvou, umožňující jeho přichycení na kůži. Dvoudílná pomůcka obsahuje sáček a podložku. Podložka zůstává ke kůži přichycena několik dní, zatímco sáčky lze libovolně měnit. Dvoudílný systém je šetrnější k pokožce v okolí stomie, která není tak často drážděna opakovaným přelepováním. Základní stomické pomůcky se mohou lišit také v dalších ohledech, existují například sáčky na jedno použití, nebo naopak takové, které lze opakovaně vypouštět.

Kromě těchto základních pomůcek (sáček, případně podložka) je k dispozici také široký výběr stomické kosmetiky: odstraňovače náplasti, ochranné a adhezivní pasty, pudry nebo pohlcovače zápachu. Pasty či filmy se používají k vyrovnání kožních defektů a podporují dokonalé přilnutí stomické pomůcky. Pro odstranění zápachu je možné použít například speciální pudr nebo sprej.

Péče o kůži v okolí stomie

Každý den je potřeba věnovat dostatek času hygieně stomie a péči o pokožku v jejím okolí. Stará podložka se co nejšetrněji odstraní s použitím odstraňovače náplastí. Kůže se pak jemně očistí teplou vodou a mýdlem, možné je použít i čisticí pěnu. Není na závadu, pokud se v průběhu čištění objeví u ústí stomie malé množství krve. Než budeme na kůži aplikovat další přípravky (např. adhezní pastu), je třeba kůži nechat dokonale uschnout.

Kdy vyměnit sáček

Sáček vyprazdňujeme dle potřeby, obvykle když je přibližně z jedné třetiny plný. Výměnu sáčku provádíme podle toho, zda se jedná o sáček s výpustí, či bez ní, avšak nedoporučuje se sáček měnit častěji než jedenkrát za den a méně často než jednou za tři až čtyři dny.

Po výměně stomické pomůcky je potřeba alespoň 15 minut setrvat v klidu, aby mohla podložka či adhezní vrstva dobře přilnout ke kůži. S použitými sáčky můžeme zacházet bez zvláštních opatření, umístíme je do igelitového sáčku a vyhodíme spolu s komunálním odpadem.

(vek)

Zdroj: www.cancer.org



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka