Primární prevence

Primární prevence je předcházení chorobám, které zatím člověku nijak nehrozí. Pokud jste ve zvýšeném riziku některého nádorového onemocnění, týká se vás již sekundární prevence, o které se pojednává v jiné kapitole.

Primární prevence je takové opatření „pro strýčka příhodu“. Je to chování člověka, který myslí daleko do budoucnosti. I když jej nyní nic netrápí, nenechá se tím pocitem příliš unést. Je za své zdraví vděčný, a proto se chová tak, aby mu co nejdéle vydrželo.

Pod primární prevenci nádorových onemocnění patří hlavně zdravý životní styl a dostatek pohybu. Více o tom, co je třeba dělat či nedělat, abyste snížili riziko rakoviny, se dočtete v kapitole Rizikové faktory v oddílech Strava, Prevence nádorových onemocnění a Způsob života a také v oddílu Zdravý jídelníček.

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci