Screening kolorektálního karcinomu

Pokud je Vám více než 50 let, je vhodné podstoupit preventivní vyšetření k vyloučení kolorektální karcinomu, případně zachycení nemoci ve velmi časném stádiu a dobře léčitelném stádiu. 

Preventivní vyšetření může být následující:

  • Test okultního krvácení do stolice (TOKS) - zdarma jej poskytují praktičtí lékaři nebo gynekologové lidem ve věku 50-54 let (1x ročně). Test by se měl provádět každý rok. Od 55 let výše je test poskytován bezplatně 1x za dva roky. Tato věková skupina má již nárok na screeningovou kolonoskopii.
  • Preventivní screeningová kolonoskopie - (od 55 let) po objednání na některém z akreditovaných gastroenterologických pracovišť. Vyšetření, pokud je kolonoskopie v pořádku, se opakuje za deset let.
  • Test okultního krvácení do stolice můžete zakoupit v lékárně a otestovat se v jakémkoli věku, v případě pozitivního výsledku je nutné návštěva lékaře. Zjistíte-li viditelné stopy krve ve stolici, neváhejte a ihned navštivte lékaře.
Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba