Sekundární prevence

Pod sekundární prevenci patří postupy cílené na včasný záchyt rozvíjejícího se nádorového onemocnění u lidí s vyšším rizikem. V této souvislosti jsou důležité tři činnosti:
  • samovyšetření,
  • včasné vyšetření lékařem,
  • screening.

Samovyšetření

Samovyšetření provádí člověk sám u sebe. Pozoruje se a hledá příznaky, které by mohly svědčit pro nádorové onemocnění. Vhodné je sledovat svůj zdravotní stav a nespoléhat na pocit vlastního dobrého zdraví. Z klidu by každého měla vyburcovat natrávená krev ve stolici často značí buď nádor, nebo přítomnost střevního zánětlivého onemocnění.

Včasné vyšetření lékařem

Pouhé samovyšetření není dostačující – smysl má jen tehdy, pokud je při jakékoliv pochybnosti doprovázeno vyšetřením u lékaře. Teprve lékař může vyvrátit či podpořit podezření, protože má s podobnými stavy větší zkušenost. Navíc je při podezření schopen rozhodnout o dalším postupu, naplánovat a objednat potřebná vyšetření a nakonec pacienta doporučit do péče specialisty.

Pochybnosti při samovyšetření je vhodné konzultovat s lékařem. Ale i bez pochybností je vhodné chodit na pravidelné prohlídky. Některé nálezy, které považují pacienti za nezávažné, totiž může lékař hodnotit zcela jinak. Z toho důvodu má každý člověk právo na pravidelné preventivní prohlídky u svého lékaře, a to i pokud je zcela zdráv. U praktického lékaře je to jednou z 2 roky. Od padesáti let se doporučuje vyšetření stolice na přítomnost krve, což může včas odhalit počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Screening

Anglický termín screening označuje pravidelné používání diagnostických testů v určité skupině lidí. Cílem je odhalit již existující, avšak zatím se neprojevující choroby. Odhalení nádorů v časném stadiu totiž velmi zjednodušuje léčbu a zvyšuje pravděpodobnost vyléčení.

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí